11
Mar

İç Mimar önerileri “Mutfak Seçiminde dikkat edilmesi gerekenler”

mutfak fikirleri

Mutfaklar evimizin en çok sevdiğimiz keyif aldığımız mekanlarından biridir. Kimimiz yemek yemeyi sever kimimiz de yemek yapmayı. Ve hiç kuşkusuz yemek yemek de kesinlikle mutluluk verici birşeydir..

Bu kadar mutluluk veren bir iç mimari mekanın bölümlerinin doğru şekilde doğru malzemelerden tasarlanmış ve projelendirilip uygulanmış olması, uygulamanın uzun ömürlü olması, göze ve ruha hitap etmesi de çok çok önemlidir. Mutfağımızın en önemli unsuru olan dolaplar bu konuda baş aktör sayılır.. Şimdi mutfak dolaplarımızı seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir göz atalım..

Mutfak Dolabı Seçimlerinizde Dikkat Edilecekler

Mutfak dolabı yaptırmaya karar verdiğimizde ilk olarak planlamamız gereken tezgahımızın ve dolaplarımızın nasıl bir malzemeden yapılmış olacağıdır. Dolapların kapak ve gövde kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir fakat genel anlamda ana bir malzeme seçmek gerekir. Mutfak dolaplarımız kayın, meşe ve/ya ceviz gibi masif malzemelerden elde edilebileceği gibi, sunta ve/ya mdf malzemelerinden de imal ettirebiliriz..

En kaliteli ve uzun ömürlü malzemeye öncelik verecek olursak burada seçimimiz masif malzemeden yana olabilir.. Ancak bu malzeme maliyet açısında da en yüksek fiyatlara sahip olandır.. Masif malzemeden sonra dolaplarda kullanılabilecek en kaliteli malzeme ise MDF yani Medium Density Fiberboard’dur. Bu sebeple çoğu kişi mutfak dolaplarında Mdf-Lam kullanmaktadır. Böylece ilk etapta malzeme seçimi yapılmalıdır diyebiliriz…

Mutfak Dolabında Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Özel bir mutfak dolabı seçmek istemiyorsanız ya da mutfak dolaplarının yapımını beklemek istemiyorsanız, hazır mutfak firmalarının kataloglarından seçim yaparak süreci hızlandırabilirsiniz. Mutfak dolap seçiminizi yaparken ucuza kaçmak yerine bütçenize en uygun olanı seçmelisiniz. Mutfak dolabı yaptırırken dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi, mutfakta kullanacağınız elektronik ve beyaz eşyaların seçimidir. Çamaşır makinesi, buzdolabı, tv yada fırın gibi herşeyin bir listesi yapılmalı ve bunların mutfağın neresinde nasıl yer alacağına karar verilmedir.. Kullanacağınız elektronik ve beyaz eşyaların mutfak dolaplarına gömülü olması (ankastre) ise hem tasarım ergonomisi, kullanımı, hemde güvenlik açısından önemlidir. Aynı zamanda dolap kapaklarının hangi yöne açılacağına ve hangi açı ile açılacağına iyi karar vermeniz gerekiyor. Menteşeli, sürgü, yukarı açılır ya da katlanır ve benzeri…

Tüm bu işlemlerin ardından diğer dikkat edilecek önemli bir nokta ise dolap ve çekmecelerin kapanış hızlarının ayarlanmasıdır. Dolabın ömrünü iki katına çıkartan özelliklerden birisi olan frenleme mekanizmaları da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu hem eşyalarınız hem de dolaplarınız için önem taşır. Dolaplarınız veya çekmeceleriniz hızla açılıp kapanırken bu sistemler devreye girer ve frenleme yaparak şiddeti azaltır.

Dolapların ıslak zeminle plastik ayaklarla ilişiğinin kesilmesi ve mümkünse bir aluminyum ya da metal baza kullanılması da dolaplarınıza uzun ömür sağlayacaktır..

Dolapların görünüşünde baş aktör olan dolap kapakları da mümkünse mebran yada pvc kapak türünde seçilmelidir. Mebran kapaklar daha dayanıklı ve kullanışlı olduğundan biraz daha yüksek maliyetli olmakla beraber, dolapları üretecek kişilerin bu üretimi bizzat kendi firmaları içinde yaptıklarına, başka markalar altında çalışmadıklarına dikkat edin. Piyasada bu konuda iş yapan bir çok firma bulunmaktadır.

Mutfağınızın nasıl olacağı hakkında kafanızda yarattığınız projeyi mutlaka kağıda geçirmeli, projelendirmeli ya da dijital ortamda kalıcı kılmalısınız. Dolap konusunda gerekli kararları verdikten sonra yapılması gereken ilk şeylerden birisi de mutfakta bulunan elektrik ve su tesisatının projeye göre yenilenmesi ve lokasyonlarının doğru şekilde belirlenmesidir. Bu önemli bir konudur.. Dolaplar yapılmadan önce tesisata dair tüm projelendirme mutfak projeniz doğrultusunda hazırlanmalı, projeye uygun şekilde yeni düzenlemeler yapılmalıdır. Burada ki püf nokta ise, dolaplarımızı yaptıracağımız firmanın, birlikte koordineli şekilde çalışacağınız elektrik ve su tesisatçılarını devreye sokmanızdır. Kısacası, dolapları yaptıracağınız firmayla tesisatlar dahil bir anlaşma yaparsanız, hem ekstra maliyetten kurtulur hemde usta aramak zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra maliyette ciddi derecede tasarruf etmiiş olacaksınız.. Planlamalarınızı yaparken aydınlatma konusunu da dikkate almanızı öneririz.