22
Feb

İç mimari tasarım herhangi bir mekanın içini tasarlama sürecine denmektedir. Alanların verimli ve şık kullanılmasına yönelik yapılan iç mekan tasarlamaları, planlama, estetik ve teknik çözümler sonucu başarıya ulaşır..

İç mimarlık olarak isimlendirilen tasarım ve sonuç süreçlerinin tamamı kişilere işlevsel yaşam alanları katmak ve görsel ambiyansı sağlamak amacıyla yapılır. Pek çok faktör iç mekan tasarımında rol oynar.

Görsel faktörler(renk, ışık, biçim),
Dokunsal faktörler(yüzey, şekil, doku),
İşitsel faktörler(gürültü, yankı).

Tasarımcı ilgili materyallerini doğru kullanarak gereken estetikliği oluşturur.. Bir çeşit nesnelere şekil verir. Tasarımcının mobilyalar ve aksesuarlarla renkler, tonlar, dokular, hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir. İç mekan tasarımı yapanların en çok kullanmış olduğu malzemeler:

mobilya,
aydınlatma,
halı ve zemin kaplamaları,
boya ve duvar kaplamaları,
cam,
metal,
demirbaşlar,
aksesuarlar
tablo ve benzeri sanat eserleri

İç Mimar Ne Yapar?

İç mimar kişilerin yaşam alanlarını kullanışlı ve şık hale getirmek için farklı eşya ve aksesuarları kullanarak tasarım yapmakta olan kişidir. Daha iyi, daha sağlıklı, güvenli ve rahat bir fiziki bir ortam tasarlarlar. Kişilerin yaratıcılığı en önemli faktör olarak görülür.

İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

İç mekan tasarımı, iç mimarlar tarafından yapılan ve her detayın teknik olarak hesaplanmasını gerektiren bir süreçtir. Dekorasyon ise iç mimarlığın bir bölümünü oluşturan ve daha çok kişisel zevklere göre tasarımın yapıldığı süreçtir. İç mimarın mekan tasarlamasından sonra farklı zevklere göre dekorasyon süreci tamamlanır. Her iki süreç de zevkli ve kreatiftir.