02
Mar

İÇ MİMARİDE SERAMİK SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR

Mekan dekorasyonunda önem verilmesi gereken parçalardan biri kesin surette seramiklerdir. Doğru ve mekana uygun bir seçim yaparak, birbirinden şık seramik seçenekleriyle mekanlarınızda farklı ve özel atmosferler yaratabilirsiniz. Eviniz için seramik
seçmeden önce NG Kütahya Seramik’in 10 altın önerisini dikkate alın.

Dikkat etmeniz gereken 10 öneriyi sizler için listeledik..

1. Öncelikle karo döşeyeceğiniz alanlarda kullanım amacınızı tespit edilmesi önem taşır.. Zemin karolarının teknik özelliklerini dikkate alarak kaplanacak alanın trafik yoğunluğuna göre, aşınmaya karşı direnci uygun seramikler seçme gerekir..

2. Teras veya cepheler için dışarıdaki hava koşullarına maruz kalan yüzeylerde su emme katsayısı düşük olan karoları tercih etmek gerekir.. İç mekanlara özel üretilmiş duvar karolarını dış cephe ve zemin yüzeylerinde kullanmak ciddi sorunlara yol açar. Porselen karolar soğuk hava şartlarına
ve yoğun trafiğe daha uygun malzemeler olarak bilinir..

3. Duvar karolarını duvarda, zemin karolarını da zeminde kullanmaya özen göstermek gerekir.. Zira zemin karoları ile duvara taşıyamayacağı kadar ağır bir yük binmesine sebep olabilirsiniz. Doğru karo seçiminin yanı sıra doğru yapıştırıcı kullanmanın da önemini aklınızda bulundurun..

4. Uygulama yapacağınız mekanların boyutları ve formu renk seçiminizi de belirleyecektir. Karoların tarz ve renklerine karar vermek kadar büyüklüklerini doğru seçmek de önem taşır..

5. Yüzeylerin ölçülerini aldıktan sonra karoların kare mi, dikdörtgen mi yoksa farklı bir formda mı olacaklarına karar vermek gerekir. Mekanı hangi yöne doğru uzun veya geniş göstermek istiyorsanız, dikdörtgen karoların uzun kenarını bu doğrultuda yerleştirin.

6. Açık tonlar kullanarak daha büyük algılatabileceğiniz mekanlarda bir duvarı daha koyu renkte bir karo ile kaplatarak derinlik duygusunu artırmanız mümkündür..

7. Artık karolar alışılageldik biçimde sadece banyo ve mutfaklar için kullanılmamaktadır.. Zira yaşam alanlarının en sosyal mekanlarından antre bölümü, salon ve hatta yatak odaları bile iç mimarlıkta karolarla dekore edilmeye başlandı..

8. Porselen karoların suyu absorbe etme oranı daha az olduğu için, mutfak ve banyo gibi iç mekanlarda daha çok tercih edilirler.

9. Üstü sırlanmış ve parlak porselen karoları ıslak mekanların zeminlerinde kullanmak çok uygun değildir.. Çünkü kayganlık problemi ile karşı karşıya kalınır..

10. Mat ve kaygan olmayan yüzeyli karoları özellikle küçük çocukların koşturduğu, oynadığı mekanlarda ve güvenliğin öne çıktığı bir kıstas olduğu durumlarda tercih etmelisiniz. Bu ürünler kolay temizlenebilme özelliğine de sahip olmalarıyla öenm taşırlar.