05
Mar

İç Mimarlığın Hayatımızdaki Önemi

Özellikle iç mimarlıkta dünyanın geldiği son noktad ve günümüzde her alanda görsellik ve estetik ön planda yer alır. Hatta en baş sırada diyebiliriz. Artık yalnızca görsellik de yetmemekte, görselliğin yanısıra uyumun da olması gerektiğini düşünenlerin sayısı günden güne artıyor. Artık ikamet ettiğimiz mekanlarımız, artık bizim için bir korunak ya da barınak olmaktan çok ötede bir anlama sahiptir.. Artık estetik kaygısı, günümüz toplumunda yaşayan insanlar için sadece yaşadıkları mekanların korunaklı bir barınak olmasından çok daha fazla önem taşımaktadır.

İç Mimarlık mesleği ve tanımı da, tam olarak burada bize yardıma koşmakta, tam olarak burada karşımıza çıkar. Yaşam alanlarının iç mekan tasarımları, dekorasyon ve yerleşimi ile uğraşan, bina, işyeri, konut ve eklentilerinin iç mekan yapısı ile uğraşan bir meslektir İç Mimarlık.

İç Mimarların ufak dokunuşları konut, iş yeri ve eklentilerini büyük bir değişime sokup, bir evrim geçirmesini sağlayıp, insanların ikamet ettiği ortamın bambaşka bir dünya haline getirir.. Küçük detaylar hayatın her aşamasında, özellikle titiz insanlar için önem taşıyor.

Bazen mini detaylar, küçük dokunuşlar harikalar yaratabilmekte, dokunduğu iç mekanları havasını tamamen değiştirebilmektedir. Bu bağlamda Bir İç Mimarın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi ortaya çıkmaktadır.

Sosyal mekanlar, iş yerleri, ibadethaneler, konutlar ve eklentileri iç mimarinin alanlarına girmektedir. Hepimiz biliriz ki, mekanlardaki bir renk uyumu, bir aksesuar, mobilya ve hatta mekan yüksekliği bile bazen insanların iç dünyasına iyi gelmekte, huzur vermektedir.

Başarılı bir iç mimar, duvarları ev yapan, ruh katan, içindekilere ise huzur ve mutluluk katan baştan başa bir başarı hikayesidir. İç Mimar, kişiye özgü bir tasarım ve ortam yaratmayı başarabilir. 

İç Mimarların Önemi de burada daha çok öne çıkmaktadır, çünkü duvarları yuva yapan aile ise, onun içine huzur ve rahatlık katan da İç Mimardır.

Tabi İç Mimarların çalışma alanları iş yeri, konut, halka açık sosyal alanlarla sınırlı kalmamış, tarihi mekanlar, halka açık alanlar ve konaklama tesisleri de İç Mimarinin çalıştığı mekanlardır..

Yaşam alanınızın dizaynı ve düzenlemesi konusunda bir İç Mimar ile anlaştığınız taktirde mobilya seçiminden duvar boyasına, duvar kağıdına, asma tavandan, ışık bandına, halı seçimine, elektik anahtarlarının seçimine kadar hatta boşluk alanlara, bir takım amblem, logo, tablo gibi detaylara kadar her ayrıntıyı İç Mimara bırakabilirsiniz. Ayrı ayrı durduklarında hiçbir işe yaramaz denilen unsurları bir arada daha güzel göremezsiniz.

İç mimaride uyum ve birlik kavramı kulağa yakın temalar gibi gelse de, her biri iç tasarımı deneyimleme şeklimizde farklı roller oynar. Bu tanımları ayrı konu başlıkları olarak ele alırsak, aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz.

Uyum
Tasarımınızın tüm öğelerinin birbirine uymasını tanımlar… Aynı temaya, estetik stile veya ruh haline uyabilirler. Önemli olan, her farklı parçanın, başka hiçbir şeyle aynı olmasa bile, bir şekilde birbirine ait gibi görünmesi hissettirmesidir..

Birlik
Görünümü bir araya getirmek için tasarımınız süresince belirli öğelerin (ister renkler, şekiller veya malzemeler olsun) tekrarlanmasını ifade eder.

Bu ilkeler, bir iç mekanda genel uyum duygusu yaratmak için kullanılır. Bunları yalnızca her odada değil, bir bütün olarak evinizin her yerinde nasıl birleştirebileceğinizi düşünün. Farklı konseptlerle çalışılmış odalara sahip olmak yerine, belirli bir estetiğe bağlı kalarak, profesyonel iç mimarların işlerini bir sonraki seviyeye taşımak için kullandıkları araçlardan biridir.

Uyum ve Birlik neden önemlidir?
Kısaca ifade etmek, belirtmek gerekirse, uyum çok önemlidir çünkü odaların kavramını, kompozisyonunu ifade etmeyi kolaylaştırır.. Bu ne demek? Muhtemelen hepimiz boş ve işe yaramaz alanlara sahip büyük bir mekana girmenin tatsız deneyimini yaşamışızdır. Yüksek olasılıkla, o oda sizin açınızdan nasıl görünürse görünsün, gözlerinizi ve beyninizi dolduramamasının nedeni, uyum eksikliğindendir.

Gestalt Psikolojisi, bu etki uyum ve birlik üzerinde çok önemli bir yere sahiptir. Gözlerimiz sürekli çevreden bilgi alıyor olsa bile beynimiz her şeyi dener ve en sade tek düze, tanınabilir düzeye gelene kadar çalışır. Bu nedenle, yeni bir odaya girdiğimizde, estetik detaylara takılıp odaklanmak yerine, bunun direkt olarak bir mutfak veya banyo olduğunu yani ne işleve sahip olduğunu anında fark ederiz. Ancak bir bütün olarak, iç mekanın işlevi hakkında fikir edindikten sonra ayrı ayrı mekandaki diğer öğelere odaklanabiliriz. Genel uyum etkisini oluşturmak için uyum ve birlik maddelerine başvurmak, bu ilk süreci yani detayları tanımayı kolaylaştırır. 

Uyum ve Birlik nasıl oluşturulur?
Uyum ve birliği projelere dahil etmek, tamamen benzerliği sergilemekle alakalıdır.. İşte bu yüzden size aynı renkleri, desenleri, dokuları, şekilleri ve malzemeleri alandaki çeşitli bölgelerde kullanmanızı öneririz.. Genellikle tek renkli renk şeması duvar kaplamalarında, döşemelerde, mobilyalarda ve tekstillerde kullanılabilir.

Uyum ve birlik, iç mekan tasarımının olmazsa olmazıdır… Fakat çoğu zaman gözden kaçar. İç mekanlarınıza, ihtiyaç duyulan sakinlik ve istikrar etkisi yaratmakta önemli bir rol oynarlar. Aynı zamanda mükemmel tasarımları kalabalıktan ayıran unsurlardır. Bir sonraki projenizi oluştururken bunları aklınızda bulundurun. Etkili bir fark yaratacaktır.