17
Mar

Minimazlizm

İÇ MİMARLIK MİNİMALİST DEKORASYON TARZI

Minimalizmin tarihine kısaca göz atacak olursak; minimalizm, ilk başta modern bir sanat akımı olarak ortaya çıkmış; 1910’lu yıllarda Rus ressam Malevich’in yaptığı beyaz bir tablo üzerine siyah bir kare çizerek mükemmel bir sadeliği aramaya çıkmasıyla başlamıştır. Bu tablo minimalizmin ayak sesleri olarak kabul edilir. Minimalizm kavramı, çoğu kaynağa göre 1965 yılında İngiliz yazar ve filozof olan Richard Wollheim’ın minimum kelimesinden yola çıkarak “minimal sanat” kavramını oluşturmasıyla ortaya çıkmıştır. Minimalizm, resim ve mimari alanında daha fazla görülse de, minimalist düşüncenin sanat akımı olarak yaygınlaşması aslında müzik dünyasında oluşmuş ve daha sonraki zamanlarda edebiyat, iç mimarlık, mimarlık, sinema resim ve fotoğrafçılık gibi çeşitli alanlarda kendini göstermeye başlamıştır.

Minimalizmin ilgi gördüğü yıllar, aynı zamanda Uzak Doğu kökenli “Zen Felsefesi”nin de Batı’da ilgi gördüğü yıllar denilebilir. Zamanla bu iki akım birleşerek minimalist yaşam şekli oluşmuştur.

NEDEN MİNİMALİZM?

Minimalizm sözcük anlamı, Fransızca kökenli “minimum” sözcüğünden türemiştir.
Minimum, sözlük anlamı “ Bir şey için gerekli en az veya en küçük miktar (derece, nicelik)” olarak tanımlanırken, matematikteki ifadesi de, “değişken niceliğin inebildiği en alt basamak, asgari, minimal” şeklinde tanımlanmıştır (TDK, 2005, s. 1399).
Minimalizm, Sade ama basit olmayan, yalın ama yavan olmayan bir güzellik anlayışıdır. ( Hegel)

Asgari minimal biçim ve renk gibi unsurları sade veya temel öğelerine indirgeyen bir sanat şeklidir.

Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır. (Descartes)
Kalabalık şehir yaşantısı bizleri sadelik ve yalınlığa iterek minimal eşya maksimum rahatlığa yöneltmiştir. Bu düşünce, evlerin rahat, kullanışlı, geniş ve ferahlığın oluşturduğu kafa ve beden huzurunu yakalamamızı sağlamıştır.

MİNİMALİST TASARIMDA RENKLER;

Minimalist mekânlar da sade ve temiz bir görünüm hedeflendiğinden, renk seçimlerinde oldukça sade ve göz yormayan yaklaşım esastır. Genelde ışığı yansıtan nötr renk tonları kullanılır. Siyah-beyaz renkler, en çok tercih edilen renklerdir. Sadece siyah ve beyaz renkler olması gerekmiyor, yumuşak gri tonları, bej rengi , kahve renkleri de kullanabilirsiniz. Nötr renkler in olduğu bir mekanda tekdüzelik kaçınılmaz olacağından aşırıcılık dan uzak mekanın ruhuna aykırı durmayan farklı bir eklenti mekan için çok önemlidir. iç mimarinin temel kurallarından biri 60/30/10 kuralıdır. Kısaca özetlemek gerekirse; mekanda kullanılan renklerin %60 ana renk (örn. duvar-zemin-kumaşlarda), %30 ikincil renk (örn.
zemin-mobilyalarda) ve %10 yardımcı renkler (örn. aksesuar-halı-yastıklarda). Minimalist bir mekanın monotonluktan çıkartılması için doku en etkili yöntemlerdendir. Mobilya ve aksesuarlarda ya da duvar kaplamasında doku kullanarak, mekana sıcaklık ve derinlik katabilirsiniz. Yardımcı eleman olarak kullanacağımız lambalar, kilimler, örtüler, yastıklar, deri halılar ve kadife kumaş kullanarak, mekanın sıcaklığını artıra bilirsiniz. Yastıkları, lambaları ve resimleri çiftler halinde veya asimetrik olarak bir tarafa yerleştirerek odanızda iyi düzenlenmiş ve etkili bir minimalist ev dekorasyonu meydana getirmiş olursunuz.